METODA ODLEGŁOŚCIOWA

Tak wiele napisano o tej metodzie, że zastanawiam się, czy czasami nie jest to nasza ,,metoda narodowa” ????

Tylko pewna część piszących jest po prostu w temacie. Pozostali opisują przetłumaczone teksty z zachodnich portali i forów, co nie zawsze prowadzi do prawidłowej nauki i zastosowania tej metody. Zanim zajmiemy się zgłębieniem tematu, odpowiedzmy sobie, kiedy mamy zastosować tą metodę ??? Nazwa sama nas nakierowuje na zastosowanie – odległościowe !!!!

Metoda odległościowa ma zastosowanie zarówno na wodzie stojącej jak i wolno płynącej, na wolnych rzekach, kanałach i innych wolnych ciekach. Bezmyślne stosowanie jest niezdrowe, oraz prowadzi do chaosu na stanowisku i podczas zawodów. To łowisko i taktyka wymusza na nas stosowanie określonej metody. W celu złowienia średniej ryby do 500 gram na odległości 15 czy 20 metrów mamy bata 10 metrów, czy tyczkę z topem 8 metrowym. Nie musimy zabierać się za łowienie odległościówką, gdy inne metody są szybsze lub dają to samo rozwiązanie ze znacznie lepszym efektem. Jednak są sytuacje, o których wcześniej pisałem , że zastosowanie tej metody jest jedynym rozwiązaniem by cokolwiek złowić lub złowić większą rybę, która da w ogólnym rozrachunku większą wagę końcową. Doskonalenie połowu tą metodą polega głównie na wybieraniu łowisk ,gdzie są szanse na złowienie ze znacznych odległości ryb ( nie ważne dużych, czy małych), liczy się ilość wykonanych zarzutów oraz wyholowanych ryb. Podczas długich lat startów w zawodach ogólnokrajowych oraz zagranicznych , miałem okazję zastosowania metody odległościowej około 20 razy. Trenowałem i łowiłem rekreacyjnie około 300 razy. Gdybym podchodził do wędkowania na zasadzie większości obecnych zawodników, nigdy bym nie osiągnął tego co nazywam KOMPLETNYM ZAWODNIKIEM.

Zajmiemy się teraz wędkami. Osobiście posiadam od 16 lat najlepsze jakie dotąd miałem w ręce – TOP MATCH Mikado 4,5 metra oraz 4,2 metra. Stosowanie krótszych wędek uważam za NIEPOROZUMIENIE !!! Podczas swoich wojaży po świecie spotkałem się z odległościówkami 5,2 metra (ulubione wędki włoskich zawodników). Wędka powinna spełniać swoje zadanie , czyli mieć możliwości wyrzutu zarówno 2 gramowych spławików jak i 30 gramowych , bez ryzyka złamania , przy zachowaniu celności . Z firm oferujących obecnie na rynku swoje wędki polecam z czystym sumieniem odległościówki włoskie oraz angielskie. Każdy zawodnik powinien posiadać przy najmniej dwie takie same wędki z takimi samymi kołowrotkami. Jest to minimum . Czołowi zawodnicy na świecie posiadają po dwa komplety składające się z 4 wędek karpiowych oraz 4 normalnych do połowu ryb do 2 kilogramów.

Kołowrotki stosowane do matchówki to specyficzna konstrukcja o płytkiej szpuli oraz wysokim przełożeniu. Ze starych modeli polecam Shimano Aero oraz Browning. Przy zakupie pamiętajcie o sprawdzeniu prawidłowego równego nawijania żyłki, długiego i płynnego hamulca, łożyskowanej rolce prowadzącej żyłkę, oraz o wadze kołowrotka dobranej do wędki. Bardzo istotne jest prawidłowe wyważenie wędki. Bardzo duża oferta na rynku dobrej jakości kołowrotków zarówno polskich firm jak i zagranicznych gwarantuje wybranie odpowiedniego sprzętu.

Popisywanie się rozległa znajomością tej metody lub jej tajników nie ma najmniejszego sensu , gdyż wiele z tych wiadomości nie będą wam nigdy przydatne. Skupimy się na podstawowych wiadomościach i zasadach stosowania spławików, obciążenia oraz doboru tych najważniejszych elementów do łowiska i poławianych ryb.

abi

Podstawa to prawidłowy zarzut zestawu bez komplikacji ,,splątaniowych”. Wędkę unosimy do góry przechylamy do tyłu za plecy o 45 stopni od pionu i wykonujemy płynny zarzut przed siebie. Czynność tą wykonujemy stojąc w celu uzyskania jak największego kata wyrzutu w stosunku do lustra wody. Zestaw zawsze zarzucamy znacznie dalej niż mamy pole nęcenia, gdyż po zatopieniu żyłki musimy ten zestaw tam doholować za pomocą kołowrotka. Poniższe zdjęcia zatapiania powinny wam ułatwić ten manewr . Wprawdzie ja wykonuję to trochę inaczej, ale nie można tego ruchu pokazać na foto.

sink1

Ten moment zarzutu zestawu wykonany płynnie, zakończony jest przytrzymaniem palcem wysnuwającej się z kołowrotka żyłki (zanim spławik i zestaw znajdą się w wodzie)widocznym na zdjęciu. Powoduje to naprężenie żyłki i wyprostowanie na zasadzie siły odśrodkowej naszego zestawu , przez co unikamy jego splątania. Następnie wkładamy szczytówkę pod wodę i energicznie przekręcamy korbką, w celu szybkiego naprężenia żyłki i zatopienia jej pod powierzchnią wody.

sink2

Następnie unosimy energicznie ponownie wędkę do pozycji pokazanej na trzeciej fotografii, z równoczesnym przekręceniem korbką kołowrotka.

sink3

Na koniec wkładamy szczytówkę pod wodę jak na foto 2 i delikatnie wolno pokręcając korbką doprowadzamy spławik w pole nęcenia obserwując znak wcześniej zaznaczony na żyłce , który ustalił nam pole nęcenia i łowienia.

Dalszy ciąg nastąpi  ……..

2 Comments:

 1. Witam Dziadka.
  Przepraszam za nadmiar pytań ,ale trafiłem na Pański blog niedawno, a sezon wędkarski się zaczyna i trzeba się trochę douczyć i doposażyć.W przeciwieństwie do niektórych blogów i autorów Pańska wiedza i umiejętność jej przekazywania jest wspaniała.Ponadto traktuje pan poważnie również takich laików jak ja.Dziękuję za to!
  Ale wracając do tematu,ocenia Pan matchówki Mikado za świetne.Miałem okazję łowić wędką Mikado mach Tachibana 4,2 mb 5-25.Kapitalna sprawa,Świetna praca itd.Ale ze względów praktycznych wolę teleskopy/transport,składanie itd/.Mikado ma w swojej ofercie teleskopy np Mikado Sensual Light Float 4,2 5-28.
  Sprzedawca w sklepie/też zawodnik/ stwierdził że to są inne materiały i nie poleca.Czyżby teleskopy z tej firmy były gorsze,czy to tylko chwyt marketingowy typu sprzedać co mam?
  Chyba taki kijek dobrze się sprawdzi na rzece i jeziorze do amatorskiego połowu?

 2. Panie Dariuszu,
  Czy mógłby Pan przybliżyć jak powinna być prawidłowo wyważona wędka z kołowrotkiem, gdzie powinien znaleźć się środek ciężkości?
  Czy takie wyważenie można wykonywać bez założonej żyłki i spławika (np. podczas zakupu kołowrotka w sklepie)?

Komentowanie jest wyłączone